McIntosh MC451McIntosh MC451McIntosh MC451McIntosh MC451

McIntosh MC451 – lampowo-tranzystorowy
monofoniczny wzmacniacz mocy

 

Lampowo-tranzystorowy monofoniczny wzmacniacz mocy dual-mono MC451, dołącza do  bliźniaczego konstrukcyjnie modelu MC901, oferując doskonałe rozwiązanie w zakresie wysterowania jednej kolumny w bi-ampingu. Podobnie jak MC901, MC451 wykorzystuje firmową technologię Hybrid Drive™, która łączy w jednej obudowie oddzielne wzmacniacze lampowe i tranzystorowe, w celu uzyskania możliwie jak najlepszej jakości brzmienia z zestawów głośnikowych z możliwością bi-ampingu. W przeciwieństwie do większego modelu MC901, MC451 ma bardziej typowy dla wzmacniaczy McIntosha kształt i wielkość, co pozwala na łatwiejsze dopasowanie do domowych systemów audio, audiofilskich stolików i mebli. Dodanie pary MC451 do swojego systemu stereofonicznego pozwoli zaprezentować taką jakość dźwięku posiadanych kolumn jaką nigdy dotąd one nie oferowały.

 

MC451 to połączenie w jednej obudowie wzmacniacza tranzystorowego o mocy 300 W oraz wzmacniacza lampowego o mocy 150 W, co jest więcej niż wystarczającą mocą do wysterowania praktycznie wszystkich dostępnych na rynku zestawów głośnikowych. Sekcja lampowa obsługuje średnie i wysokie tony, podczas gdy sekcja tranzystorowa odpowiada za tony niskie. Wzmacniacz lampowy o mocy 150 W jest zasilany czterema lampami wyjściowymi KT88, które znajdują się pod możliwą do demontażu ,,klatką” ochronną, a także dwoma lampami 12AT7 i jedną lampą 12AX7A. W MC451 zastosowano opatentowany transformator wyjściowy (Unity Coupled Circuit), aby dostarczyć pełne 150 W do każdej kolumny, niezależnie od tego, czy ma ona impedancję 2, 4 czy 8 omów. Z kolei najwyższej jakości sekcja tranzystorowa wykorzystuje Autoformery™ - słynne firmowe transformatory wyjściowe, optymalnie dopasowujące impedancję wyjścia do oporności kolumn. Dzięki Autoformerom™ moc 300 W sekcji tranzystorowej pozostaje niezmienna niezależnie od tego czy kolumna ma impedancję 2, 4 czy 8 omów. Obie sekcje wzmacniające MC451 zaprojektowano do wzajemnej współpracy w pełnej synergii i skonstruowano je tak, aby każda z nich wzmacniała tylko zamierzone częstotliwości. Duży ale cichy transformator toroidalny generuje na tyle wystarczającą moc, aby jeden ze wzmacniaczy nie odbierał mocy ani wydajności drugiemu. Wszystko to skutkuje bezproblemowym bi-ampingiem z niezrównaną wydajnością i jakością reprodukcji dźwięku z posiadanych zestawów głośnikowych.

 

Przed powstaniem MC901 i MC451 stosowanie bi-ampingu wymagało użycia dwóch oddzielnych wzmacniaczy, zastosowania zewnętrznej zwrotnicy oraz wykonania wielu prób i korekcji błędów w celu poprawnej konfiguracji całego systemu wzmocnienia. MC451 podobnie jak większy brat likwiduje powyższe utrudnienia, dzięki wewnętrznej regulowanej zwrotnicy. Zwrotnica w MC451 dostosowuje zakres częstotliwości wyjściowych każdej sekcji wzmacniacza do aktualnie podłączonej kolumny. Wystarczy ustawić pokrętło CROSSOVER POINT umieszczone z tyłu MC451 na odpowiednią wartość częstotliwości podziału w zwrotnicy podłączonej kolumny, a zakres częstotliwości poniżej tej wartości obsłuży wzmacniacz tranzystorowy, podczas gdy częstotliwościami powyżej tej wartości zajmie się wzmacniacz lampowy. Ta regulowana zwrotnica pozwala zoptymalizować działanie obu sekcji pod kątem specyfikacji kolumn i preferencji odsłuchowych. Poziomy wzmocnienia dla sekcji wzmacniacza lampowego można regulować w zakresie od -6dB do +3dB. Poza tym istnieje możliwość podania sygnału bezpośrednio na wejścia każdej sekcji wzmacniacza z pominięciem wewnętrznej zwrotnicy.

 

MC451 wyposażono w firmowy wychyłowy miernik mocy DualView™. DualView posiada dwie wskazówki i dwie skale umieszczone w jednym oknie. Dzięki temu rozwiązaniu prezentowana jest zarówno aktualna realna moc 150W sekcji lampowej jak i 300W sekcji tranzystorowej, zaś oba wskaźniki wychyłowe są od siebie całkowicie niezależne. Charakterystyczne niebieskawe podświetlenie miernika mocy można wyłączyć w dowolnej chwili.

 

Oprócz wszystkiego, co zostało już wymienione powyżej, MC451 wyposażony jest w wiele innych firmowych technologii wzmacniaczy McIntosha:

 • Układ zabezpieczający Power Guard® monitoruje i reguluje w czasie rzeczywistym sygnał wejściowy w sekcji wzmacniacza tranzystorowego o mocy 300 W, a następnie dokonuje dyskretnej regulacji głośności, aby zapobiec ostro brzmiącym zniekształceniom dźwięku i potencjalnemu uszkodzeniu kolumn.
 • Układ zabezpieczający Power Guard Screen Grid Sensor® (SGS). W sekcji wzmacniacza lampowego o mocy 150 W zastosowano technologię Power Guard SGS®. Power Guard SGS® pomaga zapobiegać przedwczesnemu uszkodzeniu lamp monitorując prąd siatki w wyjściowych lampach KT88. Gdy ów prąd stanie się zbyt duży, specjalny układ ochronny Power Guard SGS® zostanie aktywowany, aby na bieżąco, dynamicznie tłumił sygnał celem stabilizacji pracy lamp na bezpiecznym poziomie.
 • Sentry Monitor™ to działający bez bezpieczników firmowy układ monitorujący odłączający stopień wyjściowy w przypadku zwarcia - automatycznie przestawia się on do normalnej pracy gdy problem zostanie usunięty.
 • Gniazda Power Control przeznaczone do wysyłania sygnałów sterujących pozwalających na włączanie/wyłączanie innych firmowych urządzeń znajdujących się w posiadanym systemie.
 • Opatentowane, pozłacane wtyki głośnikowe Solid Cinch™, umożliwiające łatwy i bezpieczny sposób mocowanie kabli głośnikowych.
 • Radiatory McIntosh Monogrammed Heatsink™, podłączone do zaawansowanych wysokoprądowych tranzystorów wyjściowych, aby skutecznie chłodzić sekcję wzmacniacza tranzystorowego. 
 • Power Management System – firmowy system zarządzania energią, który wyłączy całe urządzenie po ustalonym czasie, gdy nie zostanie wykryty żaden sygnał wejściowy.

 

Bezkompromisowe spasowanie i wykończenie MC451 podkreślone jest charakterystycznymi dla McIntosha elementami wzorniczymi. Na froncie znajduje się charakterystyczna czarna szklana płyta czołowa z trzema przezroczystymi oknami umożliwiającymi podgląd lamp próżniowych, miernik mocy  DualView, dwa obrotowe pokrętła sterujące, podświetlane na zielono logo i napisy oraz wbudowane aluminiowe uchwyty. W górnej części obudowy widoczna jest specyfikacja urządzenia oraz seria czarnych szklanych płytek prezentujących schematy blokowe wzmacniacza. Wszystko to znajduje się na szczycie obudowy wykonanej częściowo ze stali nierdzewnej o lustrzanym wykończeniu.

 

Dane techniczne :

 • Moc sekcji tranzystorowej: 300W przy 2Ω, 4Ω lub 8Ω
 • Moc sekcji lampowej: 150W przy 2Ω, 4Ω lub 8Ω
 • Impedancja wejściowa: 22kΩ (zarówno dla RCA jak i XLR)
 • Czułość wejściowa sekcji tranzystorowej: 3,4V na XLR | 1,7V na RCA
 • Czułość wejściowa sekcji lampowej: 2,4V na XLR | 1,2V na RCA
 • Zniekształcenia THD sekcji tranzystorowej: 0,005% dla mocy od 250mW do mocy znamionowej, 20Hz-20kHz
 • Zniekształcenia THD sekcji lampowej: 0,5% dla mocy od 250mW do mocy znamionowej, 20Hz-20kHz
 • Stosunek sygnał/szum sekcji tranzystorowej: 118dB
 • Stosunek sygnał/szum sekcji lampowej: 112dB
 • Dynamic Headroom sekcji tranzystorowej: 2,5dB
 • Dynamic Headroom sekcji lampowej: 1,2dB
 • Damping Factor sekcji tranzystorowej: >40
 • Damping Factor sekcji lampowej: >18
 • Pasmo mocy (obie sekcje): 20Hz - 20kHz
 • Pasmo przenoszenia sekcji tranzystorowej: 20Hz-20,000Hz (+0, -0.25dB) | 10Hz - 100,000Hz (+0,-3dB)
 • Pasmo przenoszenia sekcji lampowej: 20Hz-20,000Hz (+0, -0.5dB) | 10Hz - 70,000Hz (+0,-3dB)
 • Wymiary (S x W x G): 45,4 cm x 30 cm x 54.6 cm 
 • Waga: 60,3 kg 
 • Waga (z opakowaniem): 72,1 kg