McIntosh ML1 mk II

McIntosh ML1 MkII
zestawy głośnikowe

 

ML1 były pierwszymi zestawami głośnikowymi wyprodukowanymi przez firmę McIntosh. Zostały wprowadzone na rynek w 1970 roku, a ich wzornictwo nawiązywało do stylu z połowy ubiegłego wieku. Kolumny te zapewniały zachwycającą jakość brzmienia, możliwość pracy przy wysokich poziomach natężenia dźwięku i niesamowity bas, zwłaszcza w połączeniu z zewnętrznym korektorem graficznym. Niezliczeni entuzjaści muzyki wybierali zestawy głośnikowe ML1 do słuchania swojej ulubionej muzyki. Choć oryginalny model ML1 został wycofany z produkcji w 1977 roku, to firma McIntosh od tego czasu, nadal oferuje wysokiej jakości kolumny. Teraz, nawiązując do swoich korzeni,  przywracamy do życia ML1 w nowej wersji ML1 Mk II.

 

VINTAGE NA ZEWNĄTRZ

Zewnętrznie, nowy model ML1 MkII przywołuje wspomnienia z czasów, gdy dostępny był oryginalny ML1 – czasów, gdy dookoła nas było mniej czynników rozpraszających naszą uwagę i łatwiej było słuchać muzyki, niemal zanurzając się w niej. Klasyczny wygląd ML1 ponownie przywołuje atmosferę tamtej epoki, dzięki czemu można się zrelaksować i docenić swoje ulubione utwory. Obudowa wykonana jest z litego, olejowanego drewna orzecha amerykańskiego i fornirów o satynowym wykończeniu. Ma ona dopasowaną, mocowaną magnetycznie, zdejmowaną drewnianą maskownicę z przezroczystą akustycznie czarną tkaniną o delikatnie metalizowanym wykończeniu, co nadaje kolumnom wyrafinowany wygląd. Zniknęły pionowe drewniane listwy znajdujące się na oryginalnej osłonie maskownicy ML1, które mogłyby zakłócać odtwarzanie muzyki. 

 

NOWOCZESNOŚĆ WEWNĄTRZ

Wewnątrz obudowy, ML1 MkII zaimplementowano w pełni nowoczesną technologię głośnikową nastawioną na jakość dźwięku. Czterodrożne kolumny ML1 MkII wykorzystują po pięć oddzielnych głośników, aby emitować zdumiewający dźwięk: 

 • Bas: jeden 12-calowy głośnik niskotonowy w  obudowie zamkniętej z polipropylenową membraną z zawieszeniem z gumy syntetycznej i nakładką przeciwpyłową.
 • Niższa średnica: dwa 4-calowe głośniki nisko-średniotonowe w obudowie zamknętej z polipropylenowymi membranami z zawieszeniem z gumy syntetycznej i nakładkami przeciwpyłowymi.
 • Wyższa średnica: jedna 2-calowa miękka kopułka.
 • Wysokie tony: jedna ¾-calowa tytanowa kopułka wysokotonowa (ten sam głośnik wysokotonowy montowany jest w kolumnach McIntosh XR50 i McIntosh XR100).

W przeciwieństwie do oryginalnych ML1, przetworniki zastosowane w ML1 MkII zostały  rozmieszczone symetrycznie, więc nie ma dedykowanego lewego i prawego głośnika, co eliminuje możliwość ustawienia kolumn w niewłaściwej orientacji względem siebie i jednocześnie zapewnia bardziej jednolity obszar odsłuchu.

Specjalnie wyfrezowana, przednia płyta montażowa, mieści dwa głośniki średniotonowe i jeden wysokotonowy, umożliwiając umieszczenie ich koło siebie. Ich bliskie sąsiedztwo redukuje zniekształcenia pola dźwiękowego poza osią i umieszcza razem na małej przestrzeni, wszystkie elementy akustyczne, które zwykle wpływają na obrazowanie dźwięku. Płyta ta zapewnia również mocną podstawę dla układów wyższej częstotliwości, celem redukcji wibracji, które mogą negatywnie wpływać na dźwięk. Wewnętrzne usztywnienie obudowy zapewnia jej hermetyczność i separację od 12-calowego przetwornika niskotonowego, aby jeszcze bardziej zminimalizować wibracje.

Głośnik odtwarzający zakres wyższej średnicy w ML1 MkII charakteryzuje się niskim rezonansem i możliwością przenoszenia dużej mocy; pozwala to głośnikom odpowiedzialnym za niższy i wyższy zakres średnicy uniknąć częstotliwości podziału zwrotnicy w punkcie 1 kHz, co ma krytyczne znaczenie dla uzyskania czystego wokalu. Częstotliwość podziału zwrotnicy głośnika wysokotonowego zmniejsza pionowe wybrzuszenia pola dźwiękowego i umożliwia ML1 wierniejsze odtwarzanie nagranej muzyki.

 

POTĘŻNE Z ZAŁOŻENIA

Kolumny ML1 zostały zaprojektowane tak, aby bezpiecznie przyjąć nawet do 600 W ze wzmacniacza, dzięki czemu idealnie nadają się do sesji odsłuchowych o dużym natężeniu dźwięku, który mogłyby uszkodzić inne zestawy głośnikowe. Pięć przetworników elektroakustycznych doskonale współpracuje ze sobą, optymalnie rozdzielając aktualne obciążenie, gdy kolumny są zasilane czystą, wysoką mocą z potężnych wzmacniaczy, takich jak McIntosh MC611 i MC462. Uzyskany w ten sposób naturalnej wielkości dźwięk może wypełnić niemal wszystkie pomieszczenia, z wyjątkiem tych największych. Kolumny te są również wystarczająco zwinne, aby generować niesamowity dźwięk, gdy używamy ich ze wzmacniaczami o niższej mocy, takimi jak MC275, MC1502, MC830 i MC312. Aby osiągnąć jeszcze wyższy poziom jakości brzmienia, ML1 MkII można połączyć w bi-ampingu z naszym najnowszym, hybrydowym wzmacniaczem MC451.

 

GŁĘBOKIE BASY, KTÓRE POZWALAJĄ POCZUĆ MUZYKĘ

Dzięki 12-calowemu głośnikowi niskotonowemu, ML1 MkII ma niesamowicie szeroki zakres pasma niskich częstotliwości, sięgający do 27 Hz, co jest bliskie najniższej częstotliwości, jaką może usłyszeć ludzkie ucho. W takiej sytuacji subwoofer zazwyczaj nie będzie potrzebny do uzyskania głębokiego, mocnego basu.

Można spotkać kolumny o podobnych rozmiarach z większą liczbą głośników niskotonowych, ale nie dajmy się zwieść tej większej ilości głośników niskotonowych, ponieważ nie ma substytutu dla potężnej średnicy membrany głośnika niskotonowego. W rzeczywistości pojedynczy 12-calowy głośnik niskotonowy zastosowany w ML1 MkII ma taką samą powierzchnię emisji dźwięku jak cztery 6-calowe głośniki niskotonowe. A jeśli chodzi o zakres częstotliwośc wytwarzanych przez głośnik niskotonowy, to im większa jest powierzchnia membrany głośnika, to tym lepiej emitowana jest fala dźwiękowa.

12-calowy głośnik niskotonowy został zaprojektowany do pracy w obudowie z zawieszeniem akustycznym, podobnie jak to było w oryginalnej konstrukcji z 1970 roku. Jednak od czasu powstania oryginalnego głośnika ML1 wiele się nauczyliśmy, a nowoczesne narzędzia projektowe i symulacyjne zostały wykorzystane do opracowania parametrów projektowych, które zapewniają odpowiedź basową podobną do oryginału, ale bez potrzeby stosowania zewnętrznego korektora.

Głośnik niskotonowy wykorzystuje również naszą opatentowaną konstrukcję obwodu magnetycznego o niskich zniekształceniach i wysokiej wydajności (LD/HP®), która znacznie zmniejsza zniekształcenia, jednocześnie zwiększając moc i wydajność. Poprawa wydajności LD/HP jest tak ogromna, że 12-calowy głośnik niskotonowy w ML1 może konkurować z głośnikami dwa razy większymi.

 

SZEROKIE POKRYCIE DŹWIĘKIEM DLA WSZYSTKICH SŁUCHACZY

W przeciwieństwie do wielu kolumn, które oferują najlepszy dźwięk wyłącznie w wąskim polu odsłuchowym, ML1 MkII emitują wyjątkowy dźwięk na szerszej powierzchni w pełnym paśmie częstotliwości dzięki swojej czterodrożnej konstrukcji, starannie dobranemu zestawowi głośników o optymalnej wielkości oraz fachowo zaprojektowanej zwrotnicy. Oznacza to, że każda osoba przebywająca w pomieszczeniu może cieszyć się pełną skalą stereofonicznego dźwięku emitowanego przez ML1 MkII, nie ograniczonego do typowej wąskiej przestrzeni optymalnego odsłuchu.

 

LEPSZA ZWROTNICA DLA LEPSZEJ JAKOŚCI DŹWIĘKU

ML1 MkII wykorzystuje niestandardową zwrotnicę zaprojektowaną przez naszych inżynierów pod kątem wydajności i trwałości. Przewymiarowane komponenty zapewniają bezpieczną pracę przy podłączeniu wzmacniaczy o wysokiej mocy, a półprzewodnikowe, samoresetujące się układy zabezpieczające zapobiegają uszkodzeniu któregokolwiek z głośników. Konstrukcja zwrotnicy oddziela od siebie sekcję wysokich i niskich częstotliwości, a każda z nich, w zależności od potrzeb, jest dostępna zarówno w opcji  bi-wire, jak i bi-amping. 

Cała moc przesyłana ze wzmacniaczy do ML1 MkII jest dostarczana do firmowych zacisków głośnikowych Solid Cinch™, które w prosty, ale bezpieczny sposób solidnie mocują kable głośnikowe, tak aby zapobiec ich poluzowaniu i ewentualnemu zwarciu. Zaciski te są pozłacane, aby zapobiec korozji i zapewnić wysoką jakość sygnału przesyłanego przez kable głośnikowe. Akceptują zarówno widełki jak i wtyki bananowe.

 

FIRMOWE PODSTAWKI

Kolumny ML1 MkII powstają w USA i są dostarczane z firmowymi podstawkami, które w swojej dolnej części posiadają odlewaną aluminiową plakietkę w stylu vintage, idealnie pasującą wzorniczo do plakietek znajdujących się na niektórych końcówkach mocy i wzmacniaczach zintegrowanych firmy McIntosh. Podstawki zostały zaprojektowane celem  odpowiedniego podniesienia i ustawienia kolumn, tak aby uzyskać optymalne obrazowanie dźwięku i czerpanie przyjemności z odsłuchu. Na ich wyposażeniu znajdują się nóżki, które stosuje się podczas ustawiania kolumn na twardych podłożach oraz kolce gdy ustawienie ich będzie miało miejsce na dywanie lub wykładzinie. W razie potrzeby kolumny można również ustawić bezpośrednio na podłodze lub na solidnym meblu. 

 

 

Dane techniczne:

 • Konstrukcja: czterodrożny zestaw głośnikowy 
 • Obudowa: zamknięta
 • Ilość i rodzaj przetworników niskotonowych: 1 x 12 cali – membrana polipropylenowa z nakładką przeciwpyłową i zawieszeniem z syntetycznej gumy
 • Ilość i rodzaj przetworników nisko-średniotonowych: 2 x 4 cal – membrana polipropylenowa z nakładką przeciwpyłową i zawieszeniem z syntetycznej gumy
 • Ilość i rodzaj przetworników wysoko-średniotonowych: 1 x 2 cale – miękka kopułka
 • Ilość i rodzaj przetworników wysokotonowych: 1 x ¾ cala – kopułka tytanowa
 • Impedancja nominalna: 8Ω
 • Zalecana moc wzmacniacza: 75 - 600 W
 • Pasmo przenoszenia: 27Hz - 45kHz
 • Efektywność: 85dB (2,8V/1m)
 • Częstotliwości podziału: 180Hz, 500Hz, 4,5kHz
 • Wersja wykończenia: amerykański orzech z fornirami o satynowym wykończeniu
 • Wymiary (Szerokość x Wysokość x Głębokość): 38,1 x 107 x 34 cm
 • Waga: 28,1 kg/szt.
 • Waga wraz z opakowaniem: 32,2 kg/szt.